Konferenca reševalcev in urgentnih delavcev Slovenije
Sindikat reševalcev Slovenije deluje v okviru Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije od leta 2017. Sindikalna konferenca reševalcev povezuje manjše sindikalne celice reševalcev (sindikate v zavodih) v številnih zdravstvenih zavodih po celotni Sloveniji. Kjer reševalci niso sindikalno organizirani, jih v okviru sindikata zastopamo kot individualne člane.
- NAMEN DELOVANJA:
Konferenca je bila ustanovljena z namenom združevanja/povezovanja predsednikov sindikalnih celic reševalcev s skupnim pristopom k razreševanju problematike reševalcev na državnem nivoju. Konferenca je bila ustanovljena 12.12.2017 v Mariboru. Prvo srečanje Sindikalne konference reševalce pa je potekalo 4.9.2019 v Logarski dolini.(https://sindikat-szsss.si/2019/10/07/prva-konferenca-resevalcev-in-urgentnih-delavcev-v-zdravstvu/).
Lista skupne problematike članov sindikata reševalcev po Sloveniji:
– Sočasno pokrivanje več delovišč.
– Iztrošenost reševalnih vozil za izvajanje NMP in potrebne spremembe na področju zakonske opredelitve dotrajanosti/iz-pravnosti reševalnih vozil.
– Vrednotenje delovnih mest v NMP, kompetence za opravljanje dela.
– Poenoten sistem izobraževanja v okviru službe NMP.
– Poenotenje delovne zaščitne opreme (uniforme) ter enotna nabava le teh.
– Psihosocialna pomoč za reševalce.
– Nadzor nad izvajanjem Pravilnika o službi NMP.
– Vrednotenje dodatka za delo ponoči.
- Cilji Sindikata reševalcev:
– Ureditev delovno pravnega položaja reševalcev v sistemu NMP Slovenije.
– Izboljšanje delovnih pogojev za reševalce v njihovem delovnem okolju / zavodu.
– Doseči ustrezno finančno ovrednotenje delovnega mesta reševalec v nujnih reševalnih in
nenujnih reševalnih prevozih.
NOVICE
POGLED V PRIHODNOST: REŠEVALCI NA IZOBRAŽEVALNI EKSKURZIJI V NEMŠKI FULDI
Reševalci enote za Splošno nujno medicinsko pomoč Urgentnega centra Celje smo v mesecu maju v organizaciji Sindikata reševalcev v zdravstvu Celje obiskali mednarodni sejem reševanja in mobilnosti RETTmobil v mestu Fulda v Nemčiji. Na sejmu se je predstavilo 470 razstavljalcev reševalne opreme in vozil iz 25 držav. Sejem letno obišče okoli 30.000 ljudi iz 50 držav sveta in velja za enega izmed največjih mednarodnih sejmov v Evropi in širše.
Namen sejma RETTmobil temelji na treh stebrih:
- RAZSTAVA opreme in vozil,
- USPOSABLJANJE obiskovalcev, vključno s tečaji in delavnicami oskrbe kritično bolnih in poškodovanih na najnaprednejši simulacijski opremi ter
- MOBILNOST z možnostjo vožnje najnaprednejših reševalnih vozil, preizkušanja najnovejših tehnologij in opreme za reševanje.
Zato je obisk sejma skorajda obvezen za vse, ki delujejo v službah za zaščito in reševanje. Ugotovili smo, da smo strokovno primerljivi z najrazvitejšimi državami sveta, vendar pa precej zaostajamo z vozili, opremo in tehnologijo, ki fizično razbremeni delo reševalcev in nudi najboljše pogoje za samo reševanje. Vse razvitejše države svoja urgentna reševalna vozila zamenjajo na 5 let ali 300.000 km, saj so dokazali, da je kasnejše vzdrževanje dražje, kot pravočasna menjava vozila, hkrati pa s tem povečajo varnost za paciente in zaposlene.
V Nemčiji je na primer v vsakem reševalnem vozilu (sanitetno, nenujno ali nujno) bolniška postelja z električnim pomikom in nalaganjem ter električni transportni stol, ki omogoča manj fizične obremenitve zaposlenih, saj so izračunali da so bolniške odsotnosti zaposlenih precej dražje, kot enkratna višja začetna finančna obremenitev zavoda za nakup opreme, ki razbremeni reševalce fizičnih naporov ob prenašanju pacientov.
Še bolj zaostajamo na področju simulacij, ki omogočajo učenje zaposlenih v skorajda realnih pogojih na tehnično naprednih simulacijskih lutkah, kar bistveno izboljša kakovost in varnost obravnave pacientov. Tu so nam reševalci iz Češke pojasnili, da so njihovi zdravstveni zavodi investirali v napredne simulacijske centre na račun predvidevanja zmanjšanja napak in izboljšanja kakovosti v zdravstvenih obravnavah ter s tem zmanjšali odškodninske zahtevke, ki so bremenili proračun zavodov.
Po celodnevnem ogledu sejma smo se odpravili v Frankfurt, kjer smo si ogledali mesto in tam tudi prenočili. Naslednji dan smo se na poti domov ustavili in ogledali še muzej Mercedez-Benz v Stuttgart-u, ki ima v svoji zbirki tudi nekaj prvih reševalnih vozil na svetu.
Na tem mestu bi se vsi člani Sindikata reševalcev v zdravstvu Celje, ki smo se udeležili strokovne ekskurzije, radi zahvalili vodstvu sindikata, ki je financiral vse stroške strokovne ekskurzije in nam na ta način omogočil strokovni napredek, ki se bo na koncu izrazil v boljši oskrbi pacientov.
Članek je napisal Tilen Menart, dipl.zn
Urgentni center Celje
8. DOBRODELNI NOGOMETNI TURNIR INTERVENCIJSKIH SLUŽB
V soboto 14.10.23 sta Športno društvo UKC Ljubljana in Reševalna postaja Ljubljana s skupnimi močmi ponovno organizirali tradicionalni DOBRODELNI NOGOMETNI TURNIR INTERVENCIJSKIH SLUŽB.
Na turnirju je ekipa Sindikata reševalcev v zdravstvu Celje osvojila odlično 3. mesto, za kar jim iskreno čestitamo.
1.mesto pa je osvojila ekipa reševalcev ZD Velenje, v kateri so prav tako člani našega sindikata SZSSS.
Vsem iskreno čestitamo in se jim zahvaljujemo za pozitivno promocijo sindikata.
Sindikalni izlet – smučanje Sindikata reševalcev v zdravstvu Celje – Smučišče Gerlitzen – Avstrija 26.1.2023.
Sindikat reševalcev v zdravstvu Celje za svoje člane vsako leto organizira enodnevni smučarski izlet. V letošnjem letu je naša članica Simona Šeruga organizirala smučarski izlet na Avstrijskem smučišču Gerlitzen. Smučarskega izleta se vsako leto udeleži več članov. Na sliki lahko vidite, da nam je Gerlitzen poklonil resnično idilično smučarsko pravljico.
Hvala Simona za organizacijo čudovitega izleta in hvala avtobusnemu podjetju M&M Tours za varen avtobusni prevoz.
Verdel Denis